הצגות

כתבת ביקורת מאתר iwoman

ההצגה “מוצרט הקטן” של תיאטרון הבובות “אגדית”

מציגה את סיפור ילדותו של מוצרט הגאון המוזיקלי דרך מערכת יחסיו עם הוריו.זהו סיפור מחמיר לב מלא בהומור ושובבות. השחקנית גדית כהן נעזרת בבובת אצבע פיאות גדולות, אביזרים, ותאורה –כולם פרי יצירתה, כדי להציג את הדילמה של גידול גאון צעיר.

האם משמעת היא הכרחית? האם לילד פלא מותר להיות ילד ככל הילדים?
“ייתכן שיש בהצגה מן ההקצנה של שני הצדדים המיוצגים על ידי האב והאם, אני בחרתי בסיפור של מוצרט כדי לבחון את נושא החמלה לילד והדיאלוג עימו”, אומרת היוצרת.

ההצגה נולדה כשגדית כהן, בעלת תיאטרון הבובות “אגדית”, קיבלה פנייה טלפונית מה”מדיטק”- תיאטרון הילדים בחולון ליצור שעת סיפור מיוחדת עבור פסטיבל ישראל 2006.
גדית שבדיוק סיימה לאכול מוצרט קוגל (כדור שוקולד אוסטרי), החליטה באופן ספונטני ששעת הסיפור תיקרא “מוצרט, זה לא רק שוקולד”.

היא החלה בתחקיר על הגאון המוזיקלי הגדול מכולם, והכינה את שעת הסיפור, שסופרה באמצעות פסנתר אחד קטן, ראש של בובה ומוזיקה של מוצרט, אך בכך לא הסתיים העניין במוצרט, גדית נמשכה אל הסיפור והמשיכה לפתח אותו במשך שנתיים.

ההצגה, כוללת כיום כובעים ופאות בגדלים שונים, המעצימים את תחושת הפנטזיה והקסם, בובת אצבע אחת שהיא מוצרט – דמות ילד מתוקה להפליא שמתחבבת עלינו מהשנייה הראשונה ופסנתר כנף גדול ולבן על הבמה.
הפסנתר המשמש בנוסף להיותו פסנתר כנף גם למיטה ומכתבה מציג פתרונות מפתיעים המגרים את הדמיון ושימוש מקורי בתאורה הופך הפסנתר גם לאוניה אשר איתה מפליג מוצרט אל מלכת אנגליה.

ההצגה עצמה מטפלת בנושא ענק באמצעים זערוריים, מציגה את ילדותו של מוצרט שרוצה להישאר ילד, ומתמקדת בחינוך הנוקשה של האב אשר התייחס לבנו כמוזיקאי מן הרגע הראשון שנולד ולא ניהל עימו דיאלוג בנוגע לרצונותיו – כאשר כל רצונו היה להיות ילד.
“בכל ספר שנכתב על וולפגנג מוצרט מוזכר עד כמה נוקשה היה אביו –לאופולד מוצרט, ” אומרת גדית. “זו הצגה מסוגננת ובהחלט יש בה הקצנה, אך היא לא רחוקה מהאמת- אביו של מוצרט ניצל את ילדיו (וולפגנג מוצרט ואחותו- ננרל ,שאינה מוזכרת בהצגה). הוא הציג אותם לראווה בחצרות עשירים באירופה, הפך אותם לילדי קרקס נודדים המנגנים במסע הופעות ממושך ואף שיקר בנוגע לגילם, כאשר הם החלו לגדול על מנת לא לאבד את אפקט “ילדי הפלא”, אביו של מוצרט הקטן לימד אותו את הכל, לא רק מוזיקה ובין האב לבן נרקמו יחסים מעוותים של אהבה שנאה , ועם זאת מוצרט הקטן היה קשור אליו מאוד.

החלטות משמעותיות בחייו נעשו כתוצאה מיחסיו עם אביו, כמו נישואיו לקונסטנצה, למרות התנגדותו של אביו.
בסופו של דבר קונסטנצה היא זו ששיווקה את המוסיקה של וולפגנג אחרי מותו והפכה אותו למלחין המפורסם בעולם.

המחקר היה מקיף, אך ההצגה המיועדת לכל המשפחה מתייחסת למוצרט הילד בלבד.

 

ההצגה השתתפה בתחרות של בפסטיבל הצגות הילדים הבינלאומי ה- 18 בחיפה
וזכתה בפרס המשחק הטוב ביותר על הפעלה וירטואוזית מלאת קסם והומור
של משפחה שלמה וארמון מלוכה, על כך שבאמצעות אצבעות ידיה,
גופה, קולה והתלבושת שלה גילמה השחקנית מגוון דמויות ואף שתיים מהן בו זמנית.
בפרס עיצוב התלבושות והאביזרים הטוב ביותר (ביחד עם יולה קריביצקי)
ובציון לשבח על סיפור מכמיר לב מלא הומור ושובבות.
איריס לקנר, iwoman
ביקורת מתוך אתר iwoman
דה מרקר